Menu

Odkryj Wyspę Bolko w Opolu

7 lutego 2017 - Turystyka
Odkryj Wyspę Bolko w Opolu

Artykuł przygotowany razem ze znawcami Opola z Event Hostel.

Położona na Odrze. Jest częścią Opola od 1954 roku. Kiedyś nazywana „Kępą” i „Lasem Minorytów”. Już w XIV wieku zyskała miano jednego z najsławniejszych piastowskich książąt. Wyspa Bolko. Miejsce, w którym Opolanie relaksują się i spędzają czas. Co sprawia, że jest tak wyjątkowa?

Ogród Zoologiczny

Na wyspie znajduje się wiele ścieżek pieszo-rowerowych, które przyciągają nie tylko miejscowych. Jednak największą atrakcją jest i będzie Ogród Zoologiczny, którego pierwsza wersja powstała już w latach 30. XX wieku.  Jeśli chcemy spotkać dwupalczastego leniwca, rudego kangura lub tamarynę Białoczubą, wizyta w Zoo umożliwi nam realizację tego pragnienia. To piękne miejsce w sam raz na rodzinny wypad. Nie ma tam właściwie żadnych klatek, co sprawia, że wszystkie zwierzęta są szczęśliwe i skłonne do figli. To widać.

Flora

W Opolu występują 23 gatunki roślin chronionych prawem. Ich największe skupisko to oczywiście Wyspa Bolko. Znajdziemy tu takie piękności jak barwinek pospolity, listera jajowata, grążel żółty i śniedek baldaszkowaty. Warto też zwrócić uwagę pomnik przyrody, mieszczący się na wyspie – potężny dąb szypułkowy.

kwiatek

Źródło: https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2769112

Opolskie Towarzystwo Kajakowe

Również przystań OTK mieści się na Wyspie Bolko, konkretniej przy ul. Spacerowej. Można ją zwiedzić codziennie od godizny jedenastej do późnego wieczora. Jeśli potrzebujesz wypożyczyć kajak albo smoczą łódź – znajdziesz je właśnie tutaj. Dodatkową atrakcją jest bezpieczny plac zabaw dla dzieci.

Rejsy po Odrze

Od strony Zoo mieści się też przystań, z której co jakiś czas można wyruszyć w rejs po Odrze. Muszę przyznać, że to jeden z moich ulubionych sposobów na udany weekend. Wystarczy wziąć ze sobą małą butelkę lemoniady i w drogę.

Polana

Polana to miejsce kultowa. Położona w centrum wyspy, otoczona starymi modrzewiami przestrzeń, od wielu lat służy młodzieży (i nie tylko) jako miejsce rekreacji. W lecie pełna koców, na których piknikują grupki przyjaciół.  

Laba

Bardzo przyjemna klubokawiarnia, w której można zrelaksować się po całodziennym spacerze. Bogate menu oraz kilka dodatkowych atrakcji sprawiają, że jest to bardzo przyjemne miejsce na weekendowy wypad. Laba co jakiś czas wyświetla filmy na świeżym powietrzu, które można oglądać na wygodnych leżakach. Ktoś potrzebuje czegoś więcej?

Wyspa Bolko to świetny pomysł na wypoczynek nie tylko dla Opolan. Mam nadzieję, że tym wpisem zachęciłem Cię do odwiedzin.

 

Zobacz też Hotel Opole.